info@medsaglik.com +90 312 334 2001

Temiz Oda

Temiz Oda Sistemleri

Temiz oda sistemleri, havadaki partikül ve mikroorganizma yoğunluğunu anlık olarak test edildiği, sistem içerisinde ısı, nem, basınç ve hava hızını kontrol eden bir sistem denetleyiciyle anlık olarak kontrol ve kayıt eden, oda içerisinde havalandırma, ısıtma, nem ve sıcaklık kontrolü için iklimlendirme tesisatı (HVAC) dizayn edilmiş kontrollü odalardır.

Temiz odalarda kullanılan ekipmanlar, mikroorganizma üretmeyen, toz taneciklerini üstünde barındırmayan, hijyen kontrolü ve kontaminasyon güvenirliğini sağlamak için GMP standartlarında ve ISO 14644 standartlarında üretilmiş mühendislik sistemleridir.

Temiz odalarda hava akış yönleri en son odadan dış antre ye kadar basınç yöntemi ile kontrol edilmekte olup, partikül ve basınç seviyeleri kontrol etmek amacıyla, kapı sistemlerinde interlock sistemleri mevcut olup, emniyetsiz şekilde kapıların açılmamasına engel olmaktadır.

Temiz odaların kullanım amaçlarına göre dizayn edilmekte olup hastaneler, laboratuvarlar, savunma sanayinde, ilaç fabrikalarında, kompozit üretiminde, elektromekanik sistemlerinde kullanılmakta olup firmamız olarak temiz oda sistemlerini ISO 14644, cGMP ve DIN 1946/4 temiz oda standartlarında danışmanlık, projelendirme ve taahhüt hizmetleri anahtar teslim olarak sunmaktayız.

temiz oda

Pozitif Basınçlı Temiz Oda

Pozitif Basınçlı Temiz Odalar; esas amaç öncelikle uluslararası standartlara göre temiz hava ortamı elde etmek, sonra prosesle ilgili teknolojik ortamı gerektiren her türlü şartı sağlayıp kontrol altında tutmaktır. Temiz oda tasarımı yapılırken sıcaklık, nem, basınç, gürültü seviyeleri ve havalandırma hareketlerinin kullanış amacına göre belirlenip ve seçim kriterleri oluşturulduktan sonra projeye ve yapım aşamasına geçilir. Dolayısıyla yapım, imalat, işletmede bütün faktörler önemlidir. Temiz odayla dış ortamın 12,5 Pa'lık basınç farkı bulunmakta, dolayısıyla filtre edilen havanın akım yönü yönlendirilmiş kriterlere sahip olmalıdır.

temiz oda sistemleri

Negatif Basınçlı Temiz Oda

Negatif Basınçlı Temiz Odalar; diğer ismiyle izolasyon odası olarak geçen hava yolu ile bulaşan enfeksiyonları engellemek amacıyla kullanılan, etken mikro organizmaların fiziksel ve biyolojik özellikleri değerlendirilerek dizaynı yapılan izolasyon odaları, tasarımında infekte bölümün kirli alan olarak tanımlanmalı, temiz alandan daha kirli alana akım şeklinde olmalı, havanın dakikada % 15 değiştirecek şekilde dışarıya gönderdiği, sisteminde bulunan hepa filtreler sayesinde kirli havanın temizlenerek tekrar odaya verilme işlemidir.

temiz oda teknik özellikler

Temiz Oda Teknik Özellikler

Temiz Oda Panel Sistemi; 50 mm HPL panel / 60 mm kalınlığında saç panel olmak üzere 2 adet panel seçeneği, iç izolasyonu EPS malzeme dolgulu, B sınıfı yanmazlık sınıfında hijyenik paneller.

Temiz Oda Kapısı; Sızdırmaz tip, camlı ve camsız olarak imal edilmekte olup 60 mm et kalınlığında, tek kanat, amortisör kanat sistemine monteli interlock sistem veya otomasyon grubuna bağlı. Acil durum Emniyet Butonu interlock sistemi iptal etme özelliği.

Temiz Oda Pass Box; Paslanmaz veya Alüminyum malzemeden üretilmiş interlock sistemli. Filtreli veya filtresiz geçiş ünitesi.

Temiz Oda Otomasyonu İklimlendirme sistemini kontrol etme özelliğiyle set edilen değerlerin anlık olarak sıcaklık, nem, hava hızı, oda basınç değeri izlenebilirlik. Aydınlatma sistemlerin açma/kapama, zamanlama ayarı, kullanılan filtre ekipmanlarında tıkanma durumunda sesli ve görsel uyarı.

temiz oda sistemleri, temiz oda kurulumu

Temiz Oda Sistemlerinde İklimlendirme

Temiz Oda İklimlendirme ve Filtrasyon; Temiz oda üretim alan sıcaklığı 18-24°C arasında ayarlanabilir olmalıdır. Ayarlanan sıcaklık değeri ±2°C arasında tutulabilmelidir. Sıcaklığın hassas olarak ayarlanabilmesi için gerekli tasarım yapılmalıdır. Temiz oda santral sistemi kullanılacak hava filtreleri EN 1822 normlarına göre EU4, EU7 veya EU9 sınıf kaba/hassas filtreler aracılığıyla filtre edilip, şartlandırılmalıdır. Böylelikle eşanjörler/bataryalar ve son filtrasyon ekipmanları korunmuş olacak ve bu ekipmanların ömürleri uzayacaktır. Kullanılan HEPA filtreler EN 1822 standardına göre H14 kalitesinde olmalı ve HEPA filtrelerin üretici tarafından yapılan test sertifikaları olmalı ve fanlar ise geri/ileri eğimli kanat yapısına sahip santrifüj/salyangoz fan veya kanal tipi akustik/radyal fan olarak dizayn edilmeltedir.

Temiz Oda Havalandırma Ekipmanları; Temiz oda üfleme terminalleri, temiz odanın her yerinde sıcaklık dağılımının eşit olması için, swirl difüzörlü sistemleri tercih etmekteyiz. Havalandırma kanalları üfleme ve emiş hattı en az 13 mm ve üzeri kauçuk izole edip ısı kayıplarını ortadan kardırmaktayız. Temiz odalarda egzoz sisteminde ise türbülanslı havanın homojen olarak egzozunun gerçekleşmesi için lineer, vidalı çift sıra ayarlanabilir menfezleri kullanmakta olup swirl difüzörlü ve lineer menfezler alüminyumdan mamül ve elektrostatik toz boya ile kaplı olarak üretimlerini yapılmakta olup temiz odalarımız da tercih etmekteyiz.