info@medsaglik.com +90 312 334 2001

Temiz Oda

Temiz Oda Sistemleri

Temiz odalar uygulama alanlarından dolayı hastane, ilaç fabrikaları ve üretim amaçlı tesislerde ortamdaki tanecik miktarlarından dolayı ve bir kısmının canlı organizma olmasından dolayı enfeksiyona neden olabilecek mikro organizmalardan oluşması engellemek amacıyla tasarlanmış, temiz oda içindeki ortam partiküllerini verilen standartlar çevresinde sınırlayan, istenilen statik basıncı negatif veya pozitif olarak tasarlanmış ısı, nem ve basınç paremetlerinin stabil tutulduğu mühendislik ve otomasyon sistemidir.

Med Sağlık; anahtar teslim temiz oda kurulumu ve ISO 14644, cGMP ve DIN 1946/4 Temiz Oda Standartlarına uygun danışmanlık, projelendirme ve taahhüt hizmetleri sunar

temiz oda

Pozitif Basınçlı Temiz Oda

Pozitif Basınçlı Temiz Odalar; esas amaç öncelikle uluslararası standartlara göre temiz hava ortamı elde etmek, sonra prosesle ilgili teknolojik ortamı gerektiren her türlü şartı sağlayıp kontrol altında tutmaktır. Temiz oda tasarımı yapılırken sıcaklık, nem, basınç, gürültü seviyeleri ve havalandırma hareketlerinin kullanış amacına göre belirlenip ve seçim kriterleri oluşturulduktan sonra projeye ve yapım aşamasına geçilir. Dolayısıyla yapım, imalat, işletmede bütün faktörler önemlidir. Temiz odayla dış ortamın 12,5 Pa'lık basınç farkı bulunmakta, dolayısıyla filtre edilen havanın akım yönü yönlendirilmiş kriterlere sahip olmalıdır.

temiz oda sistemleri, temiz oda kurulumu

Negatif Basınçlı Temiz Oda

Negatif Basınçlı Temiz Odalar; diğer ismiyle izolasyon odası olarak geçen hava yolu ile bulaşan enfeksiyonları engellemek amacıyla kullanılan, etken mikro organizmaların fiziksel ve biyolojik özellikleri değerlendirilerek dizaynı yapılan izolasyon odaları, tasarımında infekte bölümün kirli alan olarak tanımlanmalı, temiz alandan daha kirli alana akım şeklinde olmalı, havanın dakikada % 15 değiştirecek şekilde dışarıya gönderdiği, sisteminde bulunan hepa filtreler sayesinde kirli havanın temizlenerek tekrar odaya verilme işlemidir.

temiz oda teknik özellikler

Temiz Oda Teknik Özellikler

Temiz Oda Panel Sistemi; 60 mm kalınlığında, iç izolasyonu EPS malzeme dolgulu, B sınıfı yanmazlık sınıfında hijyenik paneller.

Temiz Oda Kapısı; Sızdırmaz tip, camlı ve camsız olarak imal edilmekte olup 60 mm et kalınlığında, tek kanat, amortisör kanat sistemine monteli interlock sistem veya otomasyon grubuna bağlı. Acil durum Emniyet Butonu interlock sistemi iptal etme özelliği.

Temiz Oda Pass Box; Paslanmaz veya Alüminyum malzemeden üretilmiş interlock sistemli. Filtreli veya filtresiz geçiş ünitesi.

Temiz Oda Otomasyonu İklimlendirme sistemini kontrol etme özelliğiyle set edilen değerlerin anlık olarak sıcaklık, nem, hava hızı, oda basınç değeri izlenebilirlik. Aydınlatma sistemlerin açma/kapama, zamanlama ayarı, kullanılan filtre ekipmanlarında tıkanma durumunda sesli ve görsel uyarı.